11 حقیقت باور نکردنی از کیش، حقایق جالب و راز های پنهان کیش

11 حقیقت باور نکردنی از کیش، حقایق جالب و راز های پنهان کیش

دانستنی های جالب کیش که همه نمی دانند، حقایق جالب درباره کیش

جزیره زیبای کیش که از اصلی ترین مقاصد گردشگری سرزمینمان ایران محسوب می شود، در تعطیلات نوروزی و فصول پاییز و زمستان بیش از پیش به عنوان مرکز توریستی به راس می رسد. این محبوبیت در میان گردشگران تور کیش بی دلیل نیست، اماکن دیدنی منحصر به فرد کیش نظیر ساحل زیبای مرجان کیش، جزیره هندورابی، بوستان آهوان کیش، آکواریوم کیش و دیگر امکان دیدنی تماشایی که چشم هر مخاطبی را به خود مجذوب می کند. 

در این میان، کیش، مروارید خلیج فارس، راز هایی را پشت خود پنهان کرده است که در ادامه می خواهیم با آنها آشنا شویم. خود را آماده کنید شنید واقعیاتی جالب از جزیره کیش کنید.

11 دانستنی درباره جزیره کیش که همه نمی دانند :

1.کیش در گذشته جزیره تفریحی قشلاقی خانواده سلطنتی ایران بوده و دلیل انتخاب کیش به عنوان مرکز گردشگری و تفریحی در فصول پاییز و زمستان، هوای مطلوب در فصول پاییز و زمستان و سواحل نیلگون و ماسه ای جزیره بوده است.

2.کیش در گذشته تنها جزیره در خلیج فارس بوده که دارای قنات آب شیرین بوده، از این رو، جزیره کیش نقش مهمی را برای اهالی جنوبی کشورمان ایفا کرده و قطب بازرگانی مهم کشور بوده است.

3.از سال 1349 با سرمایه گذاری و توجه به جزیره، کیش به مرکز بین المللی توریستی تجاری تبدیل شد، مساحت جزيره‌ی کيش ۹۱ کيلومتر مربع و پيرامون ساحلی ۴۳ کيلومتری است.

4.شکل کلی کیش شبیه به بيضی است و در پیرامون خليج فارس قرار گرفته است.

5.در جزیره کیش هیچ رودخانه دائمی جود ندارد و آب شیرین جزیره تنها از طریق منابع آب شیرین زیر زمینی تامین می شود.

6.جالب است بدانید که اکسیژن موجود در هوای جزیره کیش را در هیچ یک از جزیره های کشورمان و یا کشور های همسایه نمی توان دید. درصد اکسیژن موجود در هوای کیش بالاست و این درصد از اکسیژن را تنها در 4 نقطه دنیا می توان یافت. 

7.اکسیژن خالص جزیره کیش برای افرادی که با مشکل تنفسی نظیر آسم رو به رو هستند و همچنین برای افراد شیمیایی شده بسیار مفید است و آنان در کیش بدون استفاده از دستگاه تنفسی می توانند در خاک جزیره کیش به خوبی تنفس کنند. 

8.جالب است بدانید که در زمان های نه چندان دور، 40 سال پیش، شغل اصلی بومیان جزیره کیش صید مروارید بوده و این تجارت در کیش به دلیل وجود صدف های متنوع بسیار رونق داشته. در واقع کیش كانون صيد و تجارت مرواريد در منطقه بوده است.

9.امروزه شغل اهالی بومی جزیره کیش عموما كشاورزی، پرورش نخل خرما، صادرات پياز و تنباكو است.

10.کیش دارای یک شهر باستانیست که به سده 5 تا 10 هجری قمری بر می گردد. این شهر یکی از آثار ملی تاریخی مهم کشور بوده و از اهمیت بالایی برخوردار است. شهر حریره کیش، شهر باستانی اسرار آمیز کیش از شهر های باستانی ایران محسوب می شود.

11.کشتی یونانی کیش در مرداد 1345 به طور خیلی اتفاقی در سواحل جزیره کیش در روستای باغو به گل نشت و 3 ماه تلاش برای نجات کشتی نتوانست آن را ��جات دهد. در آخر این کشتی عظیم در آب های ایران برای همیشه به جا ماند.

12.در آخر جالب است بدانید که جزیره کیش و دبی پیمان خواهر خواندگی با هم بستند.

 
نظرات کاربران
دیدگاه