کشتی یونانی کیش، راز و اسرار کشتی یونانی کیش

کشتی یونانی کیش، راز و اسرار کشتی یونانی کیش

کشتی یونانی کیش و راز پنهان در پس این کشتی، تصاویر کشتی یونانی کیش

اگر شما هم قصد سفر با تور کیش را دارید، بازدید از کشتی یونانی کیش را از دست ندهید، کیش این جزیره زیبا و تماشایی که به مروارید خلیج فارس شهرت پیدا کرده است، در خود دیدنی های زیادی اعم از جاذبه های تاریخی و دیدنی های مدرن امروزی را جای داده است که به یکی از مشهور ترین آنها می توان به کشتی یونانی اشاره کرد. 

کشتی یونانی يك كشتي عظيم‌الجثه قدیمی در سواحل نيلگون كيش است که سالهاست به اتفاق در غرب جزیره به گل نشسته است، امروزه کشتی یونانی به گل نشسته در جزیره به عنوان سمبل و نماد جزیره کیش محسوب می شود.

بد نیست بدانید که ممکن است تا چند سال آینده هیچ اثری از این کشتی باقی نماند چرا که گذشتِ زمان موجب فرسودگی کشتی شده است. قسمت زیرین كشتی كه در آب قرار دارد، بر اثر برخورد با امواج دریا و شوری آب، پوسیده شده و هر آن ممكن است فرو بریزد و کشتی را به اعماق آب ببرد.  

یکی از علت هایی که باعث شده تا کشتی یونانی به چنین حال و روزی بیفتد و به آن کم توجهی شود، مشخص نبودن مالکیت آن است؛ چرا که ایران نمی تواند مالک صد در صد کشتی یونانی باشد و این کشتی به صاحبان یونانی اش تعلق دارد.

شایان ذکر است که در سال های اخیر بارها و بارها توسط مسئولین مختلف اعلام شده که لاکپشت های پوزه عقابی که گونه ای در معرض خطر انقراض هستند، در اثر برخورد با این کشتی جان خود را از دست می دهند و گفته می شود که قرار است که این کشتی ذوب شده و از بین برود.

علی اصغر مونسان در گفتگو با خبرنگار مهر از انعقاد قراردادی با دانشگاه صنعتی شریف خبر می دهد و می گوید: قرار شد تا دانشگاه طرحی برای حفظ پایداری کشتی، ممانعت از فرو نشست بیشتر آن وجلوگیری از خوردگی بیشتر آن ارائه دهد. این طرح اخیرا به دست سازمان منطقه آزاد کیش رسیده و گزارش اولیه آن در جلسه هیات مدیره مطرح شد اما اجرای این طرح به رقم قابل توجهی نیاز دارد و باید به مناقصه گذاشته شود.

چرا کشتی یونانی در جزیره به گل نشست ؟

هنوز پس از گذشت سال‌ها دليل به گل نشستن اين كشتي در پس پرده‌اي از ابهام است اما گفته مي‌شود به علت مه آلود بودن هوا و نبودن فانوس دريايي در سواحل جزيره كيش اين اتفاق روي داده است. اين كشتي در سال ۱۳۲۲ شمسي توسط شركت ويليام هاميلتون به وزن ۷۰۶۱ تن و به طول ۱۳۶ متر در بندر گلاسكو در اسكاتلند ساخته شد و در روز ۴ مرداد ۱۳۴۵ به هنگام بازگشت از ايران، در سفر دريايي خود به كشور يونان در عرض جغرافيايي ۲۶ و ۲۰ درجه شمالي و طول جغرافيايي ۵۳ و ۵۴ درجه شرقي به گل نشست و هشتاد روز تلاش اورينوكو، يدك‌كش هلندي براي بيرون كشيدن اين كشتي به ثمري نرسيد. تلاش‌هاي ناموفق زيادي براي بيرون كشيدن آن انجام شد و به ناچار سرنشينان كشتي مجبور به ترك آن شدند و بار آن تخليه شد، چرا كه عمليات بيرون كشيدن كشتي از نظر اقتصادي مقرون به صرفه نبود. اطلاعات بدست آمده از شركت بيمه لويدز لندن نشان دهنده اين است كه اين كشتي در زمان به گل نشستن متعلق به كشور يونان و بنام كولااف بوده است. اين كشتي در ابتدا "شيپور امپراتور" سپس "ناتوراليست" و در سال هاي بين ۱۳۳۸ تا يكسال قبل از توقف، در مالكيت خطوط كشتيراني ايران با نام‌هاي "سيروس فارس"، "همدان" در تردد بوده است.

از جاذبه های کشتی یونانی 

تماشای غروب آفتاب 

عکاسی از کشتی یونانی

شتر سواری در ساحل کشتی یونانی

پارک ساحلی کشت�� یونانی : پارك ساحلي كشتي يوناني در زميني به مساحت ۶۰ هزار متر مربع با امكاناتي چون آمفي‌تئاتر، كافه تريا، رستوران ايراني و لبناني، غرفه هاي فروش تنقلات، ايستگاه هاي كرايه اسكيت، دوچرخه و فروش محصولات ورزشي

معرفی بزرگ ترین و کامل ترین مراکز خرید کیش : مراکز خرید کیش

نظرات کاربران
دیدگاه