شهر تاریخی حریره، شهر باستانی حریره کیش را بشناسید

از ۱۵۲ رای

شهر باستانی حریره، تصاویر شهر اسرار آمیز حریره کیش 

شهر باستانی حریره کیش نماد هویت تاریخی جزیره کیش و میهن متمدن ایران. در میان گردشگران تور کیش کمتر مسافری پیدا که بازدید از شهر تاریخی حریره را از دست بدهد.

بازدید از شهر حریره دواقع سفری به روزگار ساسانیان است، حریره درواقع شهری تجاری و پر رونق در دوره ساسانیان بوده که در دوره های اسلامی نیز شکوه و طراوت خود را حفظ کرده و تا قرن 10 هجری قمری از جزایر مهم خلیج فارس محسوب میشده. اما با گذر زمان، از این شهر حال تنها خرابه هایی بیشتر نمانده است. 
برای بازدید از شهر تاریخی حریره به شمال جزیره کیش بروید تا شاهد معماری ایران باستان باشید.


شهر تاریخی حریره

چرا ساحل حریره از شهر های مهم کیش بوده ؟

شهر حریره در ساحل صخره ای که 10 متر بلند تر از سطح دریاست ساخته شده بود و ارتفاع زمین این ناحیه حاشیه ی جزیره در ساحل، وجود سه خلیج و یک دماغه سبب ایجاد یک بندرگاه طبیعی میکرده است. از دیگر محبوبیت های سرزمین شهر حریره آب آرام دریا در این نواحی  در مقایسه با سایر کرانه ها و سواحل جزیره کیش بوده است.
 

شهر حریره کیش

بخش های کفش شده شهر حریره کیش :

خانه اعیانی شهر حریره : در طول بازدید از شهر باستانی حریره، با دیدن این خانه های اعیانی به یاد خانه های قدیمی اعیانی شهرهای مرکزی ایران مانند کاشان، یزد و اصفهان می افتید که به شکل وسیع با مکانهای مختلف ساخته شده است، علاوه بر این کاشی های ستاره ای شکل که در این خانه ها نیز دیده میشود که نمونه این کاشی ها در دوره ی ایلخانی در بناهای باشکوه سلطانیه و تخت سلیمان استفاده شده و نشان از تملک صاحب خانه دارد.

بخش کارگاهی و صنعتی شهر حریره : این سازه که دقیقا در نزدیکی دریا ساخته شده کارکرد واقعی آن مشخص نیست که توسط کانالهایی افقی و زیر زمینی و چاه های متعدد موجود در آن مجموعه ی نادر و جالبی را به نمایش میگذارد که البته هنوز کارکرد نامشخصی دارند اما میتوان حدس زد که با فعالیت های صیادی مانند صید مرجان و مروارید و ماهی ارتباط مشخصی دارد.

مجموعه ی حمام شهر حریره : در قسمت جنوبی شهر حریره شاهد حمام شهر حریره خواهید بود. دو حمام که در 2 دوره متفاوت از هم ساخته شده اند، یکی در دوره ایلخانی و دیگری در دوره تیموری. با توجه به اینکه این حمام با یک دیوار بیرونی سراسری تا خانه های اعیانی امتداد یافته و با توجه به ظرفیت محدود این حمام که بر فراز تپه ای واقع شده است این حمام یک حمام خصوصی به حساب می آید. 

چاه ها و پلکان های شهر حریره : در کنار این شهر تاریخی و در نزدیکی دریا تعدادی چاه و پلکان که به دریا ختم میشود وجود دارد قطر دهانه های این چاه دو متر است که طول آن تا دریا ادامه دارد. کارکرد این چاه و پلکان ها هنوز مشخص نیست ولی باتوجه به توده های صدف و گوش ماهی های شکارشده ی موجود در دهانه ی خلیج باید ارتباطی با فعالیت های دریایی مانند صید داشته باشد.

اتاق هایی با کف شیار دار شهر حریره : در قسمت صنعتی این شهر تاریخی اتاق هایی است با کف شیاردار که بسیار جالب و عجیب و در حین آن کارکرد آن نامشخص است. نوع سازه به گونه ایست که از جهت شمال به جنوب شیبدار است و کف اتاق ها به صورت بالشتک با ملاتهایی مانند آهک، نوعی ساروج و سنگ های مرجانی پوشیده شده است. به عقیده ی رمی بوشارلو باستانشناس فرانسوی هدف از ساخت این اتاقهای شیاردار به دست آمدن شیره ی خرما باشد. هالی بومی نیز اظهار کرده اند که در بیشتر خانه های قدیمی بزرگ این اتاقها انباری برای نگهداری خرما بوده است و با انباشته و فشرده شدن این خرماها بر روی هم شیره ی حاصل از آن به وسیله ی کانالهای کوچکی به سمت خمره های تعبیه شده در زیر این کانالها هدایت شده ودر آنجا جمع میشدند.


دیدنی های کیش
جاذبه های توریستی کیش

از مکان های دیدنی نزدیک به شهر باستانی حریره :

آب انبار سنتی کیش

درخت لور کیش

ارسال نظر